Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
31
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
07
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
05
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mass

Mass

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry