Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Emma

Emma

1996
×
★★
Edit this entry  
12
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Double Patty

Double Patty

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The X Files

The X Files

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dark Waters

Dark Waters

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Blazing Sun

The Blazing Sun

1954
×
★★★
Edit this entry  
26
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Book of Sun

The Book of Sun

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★½
Edit this entry