Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
Quicksilver Highway

Quicksilver Highway

1997
×
★★
Edit this entry  
17
The Sermon

The Sermon

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Alison's Birthday

Alison's Birthday

1981
×
★½
Edit this entry  
11
The Moors Murders

The Moors Murders

×
Edit this entry  
10
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
From a Whisper to a Scream

From a Whisper to a Scream

1987
×
★★
Edit this entry  
23
Mondo Bizarro

Mondo Bizarro

1966
×
½
Edit this entry  
23
Mondo Freudo

Mondo Freudo

1966
×
½
Edit this entry  
17
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Triangle

Triangle

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Followed

Followed

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Dr. Death: The Undoctored Story

Dr. Death: The Undoctored Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Seedpeople

Seedpeople

1992
×
★½
Edit this entry  
01
The Haunting of Molly Hartley

The Haunting of Molly Hartley

2008
×
★★
Edit this entry  
01
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Sky

The Sky

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Daylight

Daylight

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Killjoy

Killjoy

2000
×
Edit this entry  
24
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★½
Edit this entry  
23
Amusement

Amusement

2008
×
★★½
Edit this entry  
21
Gags The Clown

Gags The Clown

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Colour from the Dark

Colour from the Dark

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Media Studies

Media Studies

2017
×
★½
Edit this entry  
11
Island of the Fishmen

Island of the Fishmen

1979
×
★★½
Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Subspecies

Subspecies

1991
×
★★★
Edit this entry  
03
Beasts of the Field

Beasts of the Field

2019
×
½
Edit this entry  
02
Wekufe: The Origin of Evil

Wekufe: The Origin of Evil

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Edit this entry  
15
Daddy's Deadly Darling

Daddy's Deadly Darling

1973
×
Edit this entry  
13
Shriek of the Mutilated

Shriek of the Mutilated

1974
×
Edit this entry  
10
24×36

24×36

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★½
Edit this entry  
28
One Remains

One Remains

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Documenting the Witch Path

Documenting the Witch Path

2019
×
½
Edit this entry  
25
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Radium Girls

Radium Girls

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Doll Graveyard

Doll Graveyard

2005
×
★★
Edit this entry  
16
The Lost Leonardo

The Lost Leonardo

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Toad Road

Toad Road

2012
×
½
Edit this entry  
11
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Ooga Booga

Ooga Booga

2013
×
★★
Edit this entry