Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
There's No Time for Love, Charlie Brown

There's No Time for Love, Charlie Brown

1973
×
★★★½
Edit this entry  
24
You're Not Elected, Charlie Brown

You're Not Elected, Charlie Brown

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
Faces

Faces

1968
×
★★★
Edit this entry  
21
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★★
Edit this entry  
20
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
19
Play It Again, Charlie Brown

Play It Again, Charlie Brown

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Yes: The Lost Broadcasts

Yes: The Lost Broadcasts

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Devil Bat

The Devil Bat

1940
×
★★★★
Edit this entry  
16
Vince Guaraldi: The Maestro of Menlo Park

Vince Guaraldi: The Maestro of Menlo Park

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
It Was a Short Summer, Charlie Brown

It Was a Short Summer, Charlie Brown

1969
×
★★★½
Edit this entry  
16
He's Your Dog, Charlie Brown

He's Your Dog, Charlie Brown

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tond

Tond

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Vampir

Vampir

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
You're in Love, Charlie Brown

You're in Love, Charlie Brown

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
Birth/Rebirth

Birth/Rebirth

2023
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eureka!

Eureka!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fry Day

Fry Day

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Louisiana Hussy

The Louisiana Hussy

1959
×
★★½
Edit this entry  
12
Charlie Brown's All-Stars!

Charlie Brown's All-Stars!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pharaoh's Curse

Pharaoh's Curse

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crime Against Joe

Crime Against Joe

1956
×
★★★
Edit this entry  
11
Cannibal Attack

Cannibal Attack

1954
×
★★★
Edit this entry  
11
Tobor the Great

Tobor the Great

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jungle Man-Eaters

Jungle Man-Eaters

1954
×
★★½
Edit this entry  
09
Superman and the Mole-Men

Superman and the Mole-Men

1951
×
★★★
Edit this entry  
08
Tarzan and the Slave Girl

Tarzan and the Slave Girl

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Slime People

The Slime People

1963
×
★★
Edit this entry  
06
Girls Nite Out

Girls Nite Out

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Replay

Replay

1970
×
★★★★
Edit this entry  
06
Norman Rockwell's World... An American Dream

Norman Rockwell's World... An American Dream

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Adventures of Sherlock Holmes

The Adventures of Sherlock Holmes

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
To the Devil... The Death of Hammer

To the Devil... The Death of Hammer

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dark Arts: Inside 'To the Devil a Daughter'

Dark Arts: Inside 'To the Devil a Daughter'

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
To the Devil a Daughter

To the Devil a Daughter

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The House in Nightmare Park

The House in Nightmare Park

1973
×
★★½
Edit this entry  
03
Demons of the Mind

Demons of the Mind

1972
×
★★★★
Edit this entry  
02
Venom

Venom

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
Now and Then - The Last Beatles Song

Now and Then - The Last Beatles Song

2023
×
Edit this entry  
01
The Committee

The Committee

1968
×
★★½
Edit this entry  
31
If a Body Meets a Body

If a Body Meets a Body

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry