Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Slows

The Slows

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sleeping Voice

The Sleeping Voice

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Coven

Coven

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
Venom

Venom

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
While at War

While at War

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
The World is Ours

The World is Ours

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Julia's Eyes

Julia's Eyes

2010
×
★★
Edit this entry  
12
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
Edit this entry  
10
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
Edit this entry  
09
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Edit this entry  
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
Edit this entry