RSS feed for Sofia
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
Edit this entry  
19
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
Edit this entry  
12
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Transit

Transit

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★
Edit this entry  
08
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
American Animals

American Animals

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
Edit this entry  
29
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★½
Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Submergence

Submergence

2017
×
Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Edit this entry  
25
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry