RSS feed for Jesse Hoheisel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godsend

The Godsend

1980
×
Read the review Edit this entry  
18
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
Read the review Edit this entry  
28
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
...tick... tick... tick...

...tick... tick... tick...

1970
×
★★
Edit this entry  
31
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Dark Star

Dark Star

1974
×
Read the review Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
He-Man and She-Ra: The Secret of the Sword

He-Man and She-Ra: The Secret of the Sword

1985
×
★★
Edit this entry  
11
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
The Secret of Santa Vittoria

The Secret of Santa Vittoria

1969
×
★★
Read prior review Edit this entry  
02
Slaves of Love

Slaves of Love

1969
×
Edit this entry  
02
Diamond Stud

Diamond Stud

1970
×
Read prior review Edit this entry  
26
Change of Habit

Change of Habit

1969
×
★★
Read prior review Edit this entry  
15
One Dark Night

One Dark Night

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★
Edit this entry  
14
Overboard

Overboard

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Juggler

Night of the Juggler

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Awaken Punch

The Awaken Punch

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Oriental Vixen

Oriental Vixen

1974
×
Read the review Edit this entry  
10
The Europeans

The Europeans

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Penitentiary

Penitentiary

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Late, Great Planet Earth

The Late, Great Planet Earth

1979
×
Read the review Edit this entry  
02
Windows

Windows

1980
×
Read the review Edit this entry  
01
Fedora

Fedora

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Ballad of Orin

Ballad of Orin

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Till Marriage Do Us Part

Till Marriage Do Us Part

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Hot T-Shirts

Hot T-Shirts

1980
×
Read the review Edit this entry  
20
Metamorphoses

Metamorphoses

1978
×
★★
Edit this entry  
03
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
Edit this entry  
02
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★½
Edit this entry  
01
Strange Holiday

Strange Holiday

1970
×
★★
Edit this entry  
01
Confessions of a Psycho Cat

Confessions of a Psycho Cat

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Passion Fever

Passion Fever

1969
×
Read the review Edit this entry  
28
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
The Small One

The Small One

1978
×
★★★
Edit this entry  
26
The Eruption of Mount St. Helens!

The Eruption of Mount St. Helens!

1980
×
★★½
Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
Edit this entry  
20
The Man Who Loved Cat Dancing

The Man Who Loved Cat Dancing

1973
×
★★
Edit this entry  
19
Frasier the Lovable Lion

Frasier the Lovable Lion

1973
×
Edit this entry  
19
The Soul of Nigger Charley

The Soul of Nigger Charley

1973
×
★★½
Edit this entry  
18
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★½
Edit this entry  
17
Super Fly T.N.T.

Super Fly T.N.T.

1973
×
Edit this entry  
17
One Little Indian

One Little Indian

1973
×
★★
Edit this entry