Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prize Winner of Defiance, Ohio

The Prize Winner of Defiance, Ohio

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Govinda Naam Mera

Govinda Naam Mera

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Casa De Mi Padre

Casa De Mi Padre

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Father Stu

Father Stu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Law School

Law School

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Naduvula Konjam Pakkatha Kaanom

Naduvula Konjam Pakkatha Kaanom

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Cleopatra

Cleopatra

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Romancham

Romancham

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Angel Eyes

Angel Eyes

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ondu Motteya Kathe

Ondu Motteya Kathe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mankatha

Mankatha

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Manichitrathazhu

Manichitrathazhu

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vazhakku Enn 18/9

Vazhakku Enn 18/9

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oohalu Gusagusalade

Oohalu Gusagusalade

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brochevarevaru Ra

Brochevarevaru Ra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All Through the Night

All Through the Night

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Badhaai Ho

Badhaai Ho

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bluffmaster!

Bluffmaster!

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pathonpatham Noottandu

Pathonpatham Noottandu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kantara

Kantara

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nna Thaan Case Kodu

Nna Thaan Case Kodu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tale of the Nine Tailed

Tale of the Nine Tailed

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Omkara

Omkara

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jodhaa Akbar

Jodhaa Akbar

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Darr

Darr

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Primary Colors

Primary Colors

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Romantics

The Romantics

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry