Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Edit this entry  
30
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★
Edit this entry  
16
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★
Edit this entry  
15
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry