Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
STILL: A Michael J. Fox Movie

STILL: A Michael J. Fox Movie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
1941

1941

1979
×
Edit this entry  
31
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★
Edit this entry  
30
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Afire

Afire

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shadows of the Past

Shadows of the Past

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Basic Instinct 2

Basic Instinct 2

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beavis and Butt-Head Do the Universe

Beavis and Butt-Head Do the Universe

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Limbo

Limbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Lord of the Toys

Lord of the Toys

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Staying Alive

Staying Alive

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Edit this entry  
15
Murder by the Book

Murder by the Book

×
Edit this entry  
14
Amblin'

Amblin'

1968
×
Edit this entry  
14
Air

Air

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
Read prior review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★½
Read prior review Edit this entry  
10
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Cop or Hood

Cop or Hood

1979
×
★★★
Edit this entry  
08
Inside

Inside

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
Edit this entry  
06
Fall

Fall

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Duel

Duel

1971
×
Edit this entry  
04
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Head Full of Honey

Head Full of Honey

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Savage Streets

Savage Streets

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry