Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
An Actor's Revenge

An Actor's Revenge

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
It Came from Outer Space

It Came from Outer Space

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
El Topo

El Topo

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Spider

Spider

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hearts in Atlantis

Hearts in Atlantis

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Truth About Charlie

The Truth About Charlie

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Iguana

Blue Iguana

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Zoom

Zoom

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Krull

Krull

1983
×
★★
Read the review Edit this entry