RSS feed for robertodragone
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Party

The Party

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Simple Life

A Simple Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Archipelago

Archipelago

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hector

Hector

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Woman's Name

A Woman's Name

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Days of Darkness

Days of Darkness

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
C'est la vie!

C'est la vie!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kidding

Kidding

×
★★★★★
Edit this entry  
23
Rebellion

Rebellion

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Persona Non Grata

Persona Non Grata

2003
×
★★½
Edit this entry  
03
Cinderella the Cat

Cinderella the Cat

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wien Retour

Wien Retour

1983
×
★★★½
Edit this entry  
29
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Arena Squatted

Arena Squatted

1977
×
★★★
Edit this entry  
25
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★
Edit this entry  
25
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
24
Virgin Mountain

Virgin Mountain

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Vice of Hope

The Vice of Hope

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Episode of the Sea

Episode of the Sea

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Notti Magiche

Notti Magiche

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Charade

Charade

1963
×
★★
Edit this entry  
11
Brothers of the Night

Brothers of the Night

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Edit this entry