• The Fountain

    The Fountain

    ★★★★★

    A beautiful existential film about love, loss and the fragile nature of life. I loved it!

  • All Quiet on the Western Front

    All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

    I've not seen the 1930 original but I don't think I need to having seen this... it's a harrowing account of the most harrowing war in history. It's shot beautifully, the editing is both classic yet unconventional when it needs to be and the score is memorable.
    It's definitely worth a 10 as far as I'm concerned!

  • The Menu

    The Menu

    ★★★★★

    THIS is the best film of the year IMO. No need to wait until Avatar 2 nor for Dec 31st to make up my mind.
    I always love a good unapologetically non-popcorn film and this one just takes the cake! 👏

  • The Hunt

    The Hunt

    ★★★★★

    This is an absolutely brilliant film!
    Saying that, I've never seen a film that's made me feel so anxious and pissed off for such an extended period of time!

    It tells the story of an innocent man who is falsely accused of inappropriate conduct with a child... It's also probably one of the best examples of the 'butterfly effect' I've seen, where one small trigger can lead to an entire cascade of events taking place... A child decided to lie…

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★½

    I love an original film! The trouble, of course, is that if every film were like this one, they'd be no original films anymore. The Lobster is outrageously and darkly hilarious throughout and is left open to interpretation. The opening scene gives you a genuine WTF reaction that's followed immediately by laughter. The ending then leaves you hanging... you think, "Just what the fuck happened in the bathroom?" Of course, this is the best kind of ending because it makes you reflect on the entire movie at large.
    I also have a suspicion that director Yorgos Lanthimos isn't too fond of animals! :O

  • Her

    Her

    ★★★★★

    Inspirational, truly! Loved everything about this film - the love story is well developed and fresh, as is the revamped fashion sense that compliments the art style very well... I mean, I couldn't see those kinds of trousers being worn at any point in the future but they work wonders on screen! :D

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★½

    SO so dark yet oh so so good, this version of Bat feels wholesome and fully realised. Matt Reeves' vision is faithful to the comics, the games and the movies that have come before. Loved it!

  • X

    X

    ★★★★½

    Texas Chainsaw Massacre meets The Visit, X is as x-rated as they come!

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    Beautifully put together, this film is as creative as it is emotionally resonant - A hard combo to achieve in equal measure, but this film nails it!

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★

    "Nothing comforts anxiety like a little nostalgia", says the new Morpheus.

    "Our parent company WARNER BROS are going to make the sequel whether you want to or not", says AGENT FUCKING SMITH of all people!

    "Now the packet in front of you has our focus group research. Inside you'll find the breakdown including key word association with the brand; the top two being originality and fresh, which I think are great things to keep in mind as you begin working…

  • The Last Samurai

    The Last Samurai

    ★★★★★

    The Last Samurai is one of my favourite historical films. It was released around the same sort of time as films like Gladiator, Troy, Braveheart & Lord of the Rings - Yeah, Braveheart was 90s I know. These films all shared a similar DNA - a sense of scope and a sense of 'epicness'.
    Unfortunately there doesn't seem to be very many historical epics made anymore and the ones that are made don't always live up to the title 'epic.' Many…

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★½

    A great spiritual sequel to the original 1992 Candyman. I say 'spiritual', even though many would also call it a direct sequel, because the film is incredibly 'preachy' in its approach.
    It seems to wrap the legend of Candyman around some very relevant racial themes such as police brutality towards black people and how 'white supremacy' - as it's put - is the driving force of racial injustice in a black community that NEEDS Candyman in order to keep it…