Sort by
  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★½

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★★

  • Bad Reputation

    ★★★★★

  • Juliet, Naked

    ★★★★

  • XTC: This Is Pop

    ★★★★

  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

    ★★★★

  • The Jam: About The Young Idea

    ★★★★½

  • Muscle Shoals

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • Sound City

  • 20 Feet from Stardom

    ★★★★½

  • Squeeze: Take Me I'm Yours

    ★★★★½

  • Here Comes the Summer: The Undertones Story

  • We Didn't Get Famous: The Story of the Southern Music Underground 1978-1990

    ★★★★

  • Sex & Drugs & Rock & Roll

    ★★★★★

  • Synth Britannia

    ★★★★

  • Control

    ★★★★

  • Across the Universe

    ★★★★★

  • Guided by Voices: Live from Austin TX

    ★★★★

  • Guided By Voices: The Electrifying Conclusion

    ★★★

  • We Jam Econo: The Story of the Minutemen

    ★★★★

  • A Mighty Wind

    ★★★★½

  • The Story of the Undertones - Teenage Kicks

    ★★★★★

  • High Fidelity

  • Grace of My Heart

    ★★★★½

  • Empire Records

    ★★★

  • The Celluloid Closet

    ★★★★

  • Fear of a Black Hat

    ★★★★

  • Sid & Nancy

    ★★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★★

  • Urgh! A Music War

    ★★★★★

  • Dance Craze

  • Roadie

    ★★½

  • Forbidden Zone

    ★★★½

  • The Fish That Saved Pittsburgh

  • Rock 'n' Roll High School

    ★★★★

  • The Rutles: All You Need Is Cash

  • In the Beginning Was the End: The Truth About De-Evolution

    ★★★★★

  • The Man Who Fell to Earth

    ★★★★½

  • Help!

    ★★★★★

  • The T.A.M.I. Show

  • A Hard Day's Night

    ★★★★★

  • It's Trad, Dad!

    ★★★

  • Born Yesterday

    ★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • Spellbound

    ★★★★★