RSS feed for ShortCut
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Redes

Redes

1936
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Land

The Land

1942
×
★★★½
Edit this entry  
17
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Prisoner of Shark Island

The Prisoner of Shark Island

1936
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Judge Priest

Judge Priest

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Bull

Doctor Bull

1933
×
★★★★
Edit this entry  
14
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Mudhoney

Mudhoney

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Motor Psycho

Motor Psycho

1965
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lorna

Lorna

1964
×
★★½
Edit this entry  
13
They Drive by Night

They Drive by Night

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pursued

Pursued

1947
×
★★★★
Edit this entry  
10
Home from the Hill

Home from the Hill

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Yolanda and the Thief

Yolanda and the Thief

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★½
Edit this entry  
04
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prince Valiant

Prince Valiant

1954
×
★★★½
Edit this entry  
03
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
A Moment of Romance II

A Moment of Romance II

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
A Moment of Romance

A Moment of Romance

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love in the Time of Twilight

Love in the Time of Twilight

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Logan

Logan

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
Edit this entry  
20
Windtalkers

Windtalkers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★½
Edit this entry