RSS feed for This Charming Amy
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Unicorn Blood

Unicorn Blood

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Scenery

Scenery

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Birdboy

Birdboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Winchester

Winchester

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cargo

Cargo

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hotel a la Swing

Hotel a la Swing

1937
×
★★½
Edit this entry  
09
Bingo Crosbyana

Bingo Crosbyana

1936
×
Edit this entry  
09
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★
Edit this entry  
03
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Edit this entry  
02
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Luna

Luna

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Edit this entry  
25
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The First Monday in May

The First Monday in May

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Chuck

Chuck

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nocturna

Nocturna

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mr. & Mrs. Bridge

Mr. & Mrs. Bridge

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Waitress

Waitress

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Anywhere But Here

Anywhere But Here

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tokyo Project

Tokyo Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bushwick

Bushwick

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★
Edit this entry  
08
An Actor's Revenge

An Actor's Revenge

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Beside Bowie: The Mick Ronson Story

Beside Bowie: The Mick Ronson Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Queen of the Desert

Queen of the Desert

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Belle

Belle

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Arthur Miller: Writer

Arthur Miller: Writer

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
The Battered Bastards of Baseball

The Battered Bastards of Baseball

2014
×
★★★½
Edit this entry