• Vamp

    Vamp

    ★★★½

    A long time ago, in an apartment under the stairs in the East End of Toronto, my partner at the time put this film on a television that was embedded upwards into the wall. I didn't know what I was getting into, then, and a lot of memories of that first watch are gone, but Grace Jones as Katrina was burned into my brain -- specifically her dance with the mannequin.

    That was my introduction to Vamp. I'd watched Katrina's…

  • Freeway

    Freeway

    ★★★★

    I feel like in a lot of ways this film was Troma Lite. Reese Witherspoon plays Vanessa Lutz in an incredibly over the top, but brutal Southern world led to Los Angeles. It's in this exploitation place between gang, road, serial killer slasher, fairytale, police procedural, women in prison, prison escape, and lampoon genres where you see that fine line between genres and tone come into play.

    There are parts of this film that are utterly ridiculous, but they are…

  • The Vampire

    The Vampire

    ★★★½

    El Vampiro is heralded as the beginning of the Mexican horror film craze of the 1960s, and I can see why. Once again, Zoltan introduced this movie to us at See-Scape with another 8-Man short before it.

    This time on 8-Man, we have the titular Japanese cyborg policeman undercover for a strange over the top short older man named Samson, whose rocket project he needs to protect against sabotage. He manages to find a spy, as 8-Man, who is actually…

  • Let the Wrong One In

    Let the Wrong One In

    ★★★

    It was the title that got me, given the other film it was riffing from.

    This isn't the first time I've seen a ridiculous Irish vampire film on Shudder, when you take Boys From County Hell into account, but this was far more slapstick. That over the pond humour is hilarious and a Comedy of Manners combined with gore as a brother and his other brother turned into a vampire deal with the terrifying undead Karens terrorizing their hometown.

    It…

  • The Wizard of Oz

    The Wizard of Oz

    ★★★★★

    I had an old VHS where my parents recorded films shown on TV. On Channel 24 in the East Coast of Canada, on City TV -- back when it had its logo ontop of a mountain during the 1980s or early 90s -- they showed many movies, and one of them was The Wizard of Oz.

    There were many days, when I was sick and I had a cold cup of tea, when I came home from school and my…

  • The Snake Girl and the Silver-Haired Witch

    The Snake Girl and the Silver-Haired Witch

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It'd been a while since I watched a film on my own, and on Shudder, and when I saw this -- and how it was based off two manga -- I wanted to see what I would find. This was especially so after I read this tagline:

    "Extremely fun Daiei adaptation of two shojo horror manga into a single, crazily FX-laden story about two rival, shape-shifting sisters who are on less than good terms."

    It turns out, the film was…

  • Wild at Heart

    Wild at Heart

    ★★★★

    I had only heard about this film because of the Lynch/Oz documentary. In fact, I thought the Lynch/Oz title itself was a David Lynch cut or reinterpretation of The Wizard of Oz. But that honour, more or less, goes to Wild at Heart.

    The beats and imagery of Oz are all there in this story to an almost ridiculous yellow brick over the head degree. I really appreciate how this cinematic narrative was structured, with a mostly linear event followed…

  • The Man Who Saved the World

    The Man Who Saved the World

    ★★½

    Dünyayı Kurtaran Adam, or The Man Who Saved the World. It is also, colloquially called, Turkish Star Wars. But before we go into what should be called Çetin İnanç's Multiple Copyright Incursions: The Movie, let's set the stage for how we saw it.

    It was another fine night at Killer B Cinema with Zoltan “Du Lac and Lizzie Violet on the second floor of See-Scape. We began the night with a showing of 8-Man. But it was a different experience…

  • Wonka

    Wonka

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I have to admit that I liked this far more than I thought I would.

    We have seen, at least, two Willy Wonka and The Chocolate Factory film adaptations, and even though there is a novel sequel -- The Great Glass Elevator, and an attempt and first page of a third book that Dahl abandoned -- we got this original cinematic prequel instead.

    What we find here is a young man who can already create the magical chocolates and confections…

  • Lynch/Oz

    Lynch/Oz

    ★★★★★

    Pay no attention to the Man Behind the Curtain, even though he is everywhere. Or, perhaps, it would be more accurate to say that you shouldn't pay attention to the Film Behind the Curtain.

    Victor Fleming's Wizard of Oz adaptation is a major component of this documentary by The People Verses George Lucas director Alexandre O. Philippe: a theme explored by several other filmmakers not only in reference to David Lynch's creations and creative ethos, but also integral to North…

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★★★

    It all begins here.

    That is how I feel. The Woman in the Radiator, and the Man in the Planet: the former looking like an ova or a zygote and the latter covered in sores but operating the cosmos, along with the curtains of the backstage, and even the tree that greatly resembles the Arm from Twin Peaks Season Three, it is all there.

    When I saw this film, this silver-screened abstract cinematic take of sparse dialogue that might as…

  • The Boy and the Heron

    The Boy and the Heron

    ★★★★★

    This is the first Miyazaki film I've ever watched in a theatre, and it was pretty amazing. It was like seeing The Chronicles of Narnia except it was in post-war Japan with one child who finds a place inbetween realities, and space-time where he's searching for his lost stepmother, who is also his aunt.

    I think that a decent knowledge of Japan, especially the fire bombings that occurred due to the Allies in WWII, along with the American Occupation --…