Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
16
LEGO Jurassic World: The Indominus Escape

LEGO Jurassic World: The Indominus Escape

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
Edit this entry  
14
Statues Also Die

Statues Also Die

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Mist

The Mist

2007
×
½
Edit this entry  
07
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
½
Edit this entry  
07
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Quick Billy

Quick Billy

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
06
New York Portrait, Chapter I

New York Portrait, Chapter I

1979
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Box

Box

1982
×
★★★
Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spree

Spree

2020
×
½
Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pan 700

Pan 700

1974
×
Edit this entry  
31
Here I Am

Here I Am

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Five Year Diary, Reel 80: Emily Died (May 14–September 26, 1994)

Five Year Diary, Reel 80: Emily Died (May 14–September 26, 1994)

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
No. 15 Untitled Animation of Seminole Patchwork Film

No. 15 Untitled Animation of Seminole Patchwork Film

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Garden

Star Garden

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
Scenes from Under Childhood, Section One

Scenes from Under Childhood, Section One

1968
×
★★★★
Edit this entry  
29
Thot-Fal'N

Thot-Fal'N

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dreamed Lion Dreaming

Dreamed Lion Dreaming

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Braindead

Braindead

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
Corps aboli

Corps aboli

1978
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cityscape

Cityscape

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
Anticipation of the Night

Anticipation of the Night

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Text of Light

The Text of Light

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
To Die For

To Die For

1995
×
★★★
Edit this entry  
04
E-Ticket

E-Ticket

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
½
Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Fukuoka

Fukuoka

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
23rd Psalm Branch

23rd Psalm Branch

1967
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Dead

The Dead

1960
×
★★★½
Edit this entry  
04
Frank Zappa - Baby Snakes

Frank Zappa - Baby Snakes

1979
×
★★★½
Edit this entry  
04
Park Hwa-young

Park Hwa-young

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Edit this entry