Sort by

__vincent__ has logged 79 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The 3rd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 3rd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Web

The Web

2013
×
Edit this entry  
24
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
On the Beach

On the Beach

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The 2nd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 2nd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Reign of Terror

Reign of Terror

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pursued

Pursued

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry