__vincent__ has logged 79 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
01
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
Edit this entry  
04
8:46

8:46

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Everest

Everest

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Edit this entry  
31
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
21
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Django

Django

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry