• Brian Wilson: Long Promised Road

    Brian Wilson: Long Promised Road

    ★★★

    it's nothing trascendental at all. most of what this doc tells us is standard knowledge for fans of Brian. And the editing is... Fine. But it's all worth it for the bits of him in the car with Jason Fine as he reacts to his own music and is moved through history with it. His silence says a lot. Those moments hit in a very specific way which I'm sure won't impact the same way with others. But It felt special to get to see him like this.

  • Parallel Mothers

    Parallel Mothers

    ★★★★

    Pedro gets freaky with it once again

  • Titane

    Titane

    ★★★

    It insists upon itself.

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★

    it's certainly interesting! Colman is great in it

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★★

    As I was sitting down to watch this AGAIN, Daft Punk's One More Time shot up my mind as if in a sudden vision

  • Social Hygiene

    Social Hygiene

    went to see in front on your face and they screened this instead in accident. Hated it. Sorry

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★½

    surprisingly boring for how horrible everyone is in it. needle drops were hilarious gotta give em that. you know you fucked up when Jared Leto is the most entertaining thing in your movie

  • The Image Book

    The Image Book

    ★★★★½

    hmm so a lot to think I'm definitely too stupid for this one but I found it incredibly moving. very glad I saw this for the first time in a theater

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★★

    had no clue what this thing was about went into it with no expectations and I was absolutely floored. in theaters

  • Memoria

    Memoria

    ★★★★★

    this sense that all things on earth hold an accumulated history and gravitation. idk. been on my mind and this thing thing fucked me up by communicating it. It evocates such a strange feeling in me. This film is a symphony of spectral movements. Best to get carried away by it. Meet it at its own terms

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Wes Anderson's most elegiac film. It mourns romanticism. Palpable ambitions and ideals, bohemian dreamscapes, artistic movements and a generation of writers get swept up and lost in the mid-century whirlwind, it faces the ephemeral; the worlds which the characters knit dissolve into faux remembrance.

    Chalamet's story is the hubris of youth, the illusion of revolutionaries and how these codes and dialects find a way to be commercialized and dissecated until they mean nothing. Benicio's tale is that of the burden…

  • Unforgiven

    Unforgiven

    ★★★★★

    On theater. Marvelous movie