• The Hater

    ★★★

  • Onward

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Cats

    ★★

  • Bombshell

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • #Jestem M. Misfit

    ½

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★½

  • The King

    ★★★½

  • The Laundromat

    ★★½

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Judy

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • The Lion King

    ½

  • Annabelle Comes Home

    ★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Child's Play

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★½

  • Brightburn

    ★★½

  • Aladdin

    ★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Guava Island

    ★★★★

  • Missing Link

    ★★

  • Shazam!

    ★★★½

  • Five Feet Apart

    ★★

  • Us

    ★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • Long Shot

    ★★★½

  • Juanita

    ★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Leaving Neverland

    ★★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★★

  • Isn't It Romantic

    ★★½

  • Song of Parkland

    ★★★

  • The Prodigy

    ★★

  • Paddleton

    ★★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★½

  • High Flying Bird

    ★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★½

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★★

  • American Factory

    ★★★★

  • The Hole in the Ground

  • Fyre

    ★★★½

  • Dirty John, The Dirty Truth

    ★★½

  • A Dog's Way Home

    ★★

  • Glass

    ★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★½

  • Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski

    ★★★★½

  • Vice

    ★★★½

  • Dumplin'

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • The Tree

    ★★½