• Paddleton

    Paddleton

    ★★★½

    the story seems a little bit off sometimes, but hey, it’s about dying and it’s sad, and it’s joyfull and unpretentious (at least mostly)

  • Juanita

    Juanita

    ★★½

    dorky mum movie

  • A Wrinkle in Time

    A Wrinkle in Time

    ★★

    it’s not objectivly bad
    but definitely too pretentious, biased and self unaware for my taste

  • Daleko za sluncem

    Daleko za sluncem

    ★★★½

    gives you the perspective

  • Isn't It Romantic

    Isn't It Romantic

    ★★½

    So there’s a new genre of rom-coms “fat blondes get hit in head and live a fantasy until they realize that they need to accept themselves and to love themselves”...

    I like the satire but there could’ve been done much more and not only based on the concept of being in a “rom-com-verse”. Enjoyed musical numbers, but sometimes the movie becomes like that joke running too long.

    Also... why Rebel and Adam always have to play that “not attractive enough to get attractive one to love them so they have to find other not attractive enough to love them” characters? Sad.

  • Dream Boat

    Dream Boat

    ★★

    I like scenes with polish gay talking to his roommate. Those two different worlds and mentalities collide and there’s nothing but sad reflection that you can be alienated gay and that’s ok but coming from polish background you’ve got a bigger amount of complexes and frustrations...

    Also is this documentary pro shallow gayness or sympathizes with poor, sad homosexual fate in the end?

  • In Vogue: The Editor's Eye

    In Vogue: The Editor's Eye

    ★★★

    yas gaga

  • Behind the Curve

    Behind the Curve

    ★★★½

    if your kid claims that the stuff they learn at school is pointless show them this documentary and tell them that school is to make sure people will not believe this kind of lunatic fantasies

    that said I’m sick of people who watched this only to make fun of and to mock people and I sincerely hate the fact that some of them have the nerve to make fun and mock after watching this documentary

    as it was said in…

  • The Prodigy

    The Prodigy

    ★★

    there was potential but who cares

  • 27: Gone Too Soon

    27: Gone Too Soon

    ★★

    very minimalistic, i’d read an article on wikipedia and it wouldn’t last so long

  • Margarita with a Straw

    Margarita with a Straw

    ★★★½

    It was very easy to make this film look pretentious, sloppy and cheap.


    But it doesn’t and as I was surprised, I was also amazed how self-awere it is. Simple queer story with unconventional characters which as much ‘disabled’ they are definitely not dehumanized.



    There’s no pity, there’s no going easy on anybody. Characters are as they are and I love how it leads to the final message.

  • Green Book

    Green Book

    ★★★

    not all whites


    you wish, and that ugly fantasy of a black man not fitting the stereotype and moment later giving up to the stereotype... not funny, not elegant

    movie made by a guy who made chloë moretz bleed... you know, from the movie where hugh jackman has ball sack on his throat

    whata surprise