Sort by

_cere has logged 162 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Troy

Troy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Human Condition

The Human Condition

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
LEGO Star Wars: The Quest for R2-D2

LEGO Star Wars: The Quest for R2-D2

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
LEGO Star Wars: Bombad Bounty

LEGO Star Wars: Bombad Bounty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Macaluso Sisters

The Macaluso Sisters

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry