Sort by

_cere has logged 30 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry