Sort by

Chris has logged 600 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1896
×
Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No

No

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Seven Days In Jamaica

Seven Days In Jamaica

2021
×
Edit this entry  
13
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
Edit this entry  
13
Fibre

Fibre

2021
×
Edit this entry  
10
Pockets

Pockets

2012
×
Edit this entry  
09
Memorias del cuerpo

Memorias del cuerpo

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Fan Dog

Fan Dog

2016
×
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
Read the review Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dreams I Recall

Dreams I Recall

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Vampire

The Vampire

1945
×
Edit this entry  
29
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
Halloween, Except the Knife Is 50 Feet Long

Halloween, Except the Knife Is 50 Feet Long

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry