Sort by

Chris has logged 56 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
28/73: Time Exposure(s)

28/73: Time Exposure(s)

1973
×
Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
27
It has to be lived once and dreamed twice

It has to be lived once and dreamed twice

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thirdworld

Thirdworld

1998
×
Edit this entry  
25
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
22
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Hole

White Hole

1979
×
Edit this entry  
21
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Medicine Woman

Medicine Woman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
KENE, MEMÓRIA VIVA DE LA NATURALEZA

KENE, MEMÓRIA VIVA DE LA NATURALEZA

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Film

Film

1965
×
★★★★
Edit this entry  
14
Date Night

Date Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
2046

2046

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Forbidden Letters

Forbidden Letters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Submit to Me

Submit to Me

1985
×
Edit this entry  
09
All You Can Eat

All You Can Eat

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Edit this entry  
09
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
Edit this entry  
09
Valentine's Day Special

Valentine's Day Special

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Pirosmani

Pirosmani

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mario Banana II

Mario Banana II

1964
×
Edit this entry  
04
Mario Banana I

Mario Banana I

1964
×
Edit this entry  
04
Hare Krishna

Hare Krishna

1967
×
★★★½
Edit this entry  
04
He Stands in a Desert Counting the Seconds of His Life

He Stands in a Desert Counting the Seconds of His Life

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
Robert Haller's Wedding

Robert Haller's Wedding

1980
×
Edit this entry  
04
A Daydream

A Daydream

2010
×
Edit this entry  
04
The Song of Moscow

The Song of Moscow

1971
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wien & Mozart

Wien & Mozart

2001
×
Edit this entry  
04
Cassis

Cassis

1966
×
Edit this entry  
04
Mozart, Wien & Elvis

Mozart, Wien & Elvis

2001
×
Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry