RSS feed for _faithcatherine
  • Impractical Jokers: The Movie

    ★★

  • Brahms: The Boy II

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★★

  • The King

    ★★★★

  • Joker

    ★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Invader ZIM: Enter the Florpus

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★½

  • Ma

    ★★★

  • Murder Mystery

    ★★★

  • Rocketman

    ★★★

  • Brightburn

    ★★★½

  • Wine Country

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

  • Us

    ★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Triple Frontier

    ★★★

  • The Prodigy

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Vice

    ★★½

  • Mary Poppins Returns

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★½

  • Green Book

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★

  • Hotel Mumbai

    ★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★★★

  • The House with a Clock in Its Walls

    ★★½

  • At Eternity's Gate

    ★★½

  • Free Solo

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★

  • First Man

    ★★★

  • Christopher Robin

    ★★★★½

  • Girl

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Nothing Like a Dame

    ★★★

  • Bao

    ★★★★★

  • The Bleeding Edge

    ★★★★

  • Unfriended: Dark Web

    ★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • The Strangers: Prey at Night

    ★★½

  • The 15:17 to Paris

    ★★★★½

  • RBG

    ★★★

  • Dismissed

    ★★½

  • A Taxi Driver

    ★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • Aftermath

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • Terrifier

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Hell or High Water

    ★★

  • Deadpool

    ★½

  • The Boy

    ★★★★½

  • Creed

    ★★★

  • The Visit

    ★★★★½

  • The Danish Girl

    ★½

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★½

  • The Choking Game

  • A Million Ways to Die in the West

    ★★½

  • Obvious Child

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½