chidera has logged 80 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gravity

Gravity

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Solace

Solace

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Child 44

Child 44

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry