• The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★★

  • We Are Who We Are

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • The Outpost

    ★★

  • #Alive

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Mulan

    ★★

  • The Way Back

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Relic

    ★★★½

  • Underwater

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Queen & Slim

    ★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Bad Education

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • The King

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★½

  • Waves

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★★

  • When They See Us

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Yesterday

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Shazam!

    ★★★½

  • Pet Sematary

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★½

  • Clemency

    ★★★½

  • The Souvenir

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★

  • The Report

    ★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • The Lodge

    ★½

  • The Hole in the Ground

    ★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Glass

    ★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★

  • Vice

    ★★★★½