Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dogma

Dogma

1999
×
★½
Edit this entry  
28
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Return to Halloweentown

Return to Halloweentown

2006
×
Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Babadook

The Babadook

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
26
12:01

12:01

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry