Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Burn

Burn

2019
×
★★
Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
★★½
Edit this entry  
30
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scalps

Scalps

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Missing

Missing

2023
×
★★½
Edit this entry  
17
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Flight 7500

Flight 7500

2014
×
Edit this entry  
08
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sick

Sick

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Blink

Don't Blink

2014
×
★½
Edit this entry  
28
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Case 39

Case 39

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
17 Again

17 Again

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Pope's Exorcist

The Pope's Exorcist

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Massacre at Central High

Massacre at Central High

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
P2

P2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2010
×
★★★½
Edit this entry