RSS feed for jennie
  • Black Mirror: USS Callister

    Black Mirror: USS Callister

    ★★★★

    another one for the “i would die for billy magnussen” list

  • The Royal Tenenbaums

    The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

    every time i watch this movie i notice something new and fall in love all over again

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★★★

    when no doubt started playing i audibly gasped

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★★½

    elle woods is the reason i don’t drop out of college

  • When in Rome

    When in Rome

    ★★

    danny devito is the sausage king and honestly? iconic. it’s what he deserves!!!

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★★

    my heart...... it’s broken..... and yet so full

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    “what’s your excuse?” “peer pressure, i’m very sensitive”

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★½

    name a more iconic film

  • Beetlejuice

    Beetlejuice

    ★★★★

    geena davis....... hot

  • Creep

    Creep

    ★★★½

    ........ that sure was a movie

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★½

    me: overanalyzing the ending

  • Oh, Hello: On Broadway

    Oh, Hello: On Broadway

    ★★★★

    wish i lived in new york to get this but i laughed