Sort by

Joey has logged 325 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Being Two Isn't Easy

Being Two Isn't Easy

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
And the Whole Sky Fit in the Dead Cow's Eye

And the Whole Sky Fit in the Dead Cow's Eye

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Möbius

Möbius

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Frownland

Frownland

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Silver Cord

The Silver Cord

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bath House

Bath House

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
When We Lived in Miami

When We Lived in Miami

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
(The [End) of History Illusion]

(The [End) of History Illusion]

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Si Nos Dejan

Si Nos Dejan

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Audition

The Audition

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sunnyside

Sunnyside

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue

Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry