RSS feed for Jorgos
  • Edward Scissorhands

    Edward Scissorhands

    ★★★

    Fun Sunday afternoon watch. Loved the clashing aesthetics. 
    Feel like I already know which director is gonna be on top of my 2019 Year in Review. Thanks, Blank Check.

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★½

    Doesn’t really live up to the concept for me, ends up more gimmicky than I’d hoped. Would have preferred a more straightforward narrative over this much back and forth. It’s also not very clear when you’ve hit a dead spot or an actual ending. 
    Maybe just the wrong choices🤷‍♂️ Liked the acting and train endings.

  • Victoria

    Victoria

    ★★★½

    Caught the beginning and end on tv. Such an insane feat! 
    Damn right that the camera guy gets first billed in the end credits. 
    Love the performances by the two leads.

  • Revenge

    Revenge

    ★★★½

    Men are the worst. Some may be more sniveling, stupid or macho than others but...
    Our very own Kevin Janssens is perfect for this. Would have sworn Suki Waterhouse was the lead, must have gotten it mixed up withThe Bad Batch. I think I would prefer rewatching this over that one. 
    Some nice and colorful shots in this too. 
    Great direction in general. Like at the end, you really understand the layout of the house by then and totally know where they are at all times.

  • The Old Man & the Gun

    The Old Man & the Gun

    ★★★½

    Very lovely. What a send off, if it is... 
    The cast is so amazingly stacked, it’s crazy. 
    Beautiful cinematography too. 
    Maybe just a tad safe and the Casey-side a little flat compared to the stellar other half.

  • Ralph Breaks the Internet

    Ralph Breaks the Internet

    ★★½

    Had high hopes for this but sadly doesn’t live up to the first. The writing is not as sharp and the internet conceit doesn’t reach its potential. 
    The Disney princesses might have been my favorite part?

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★★

    Ending the year with the best one from the year before. 
    Such a perfect sequel. Near perfect movie. 
    I could just stare at every shot for hours, I think.

  • Urbanized

    Urbanized

    ★★★½

    Excellent overview of urbanization on a global level through spotlights on specific new and old cities. Unfortunately also lacks some focus due to the wide set of cities and urban challenges.
    Cool to see the Tidy Street and I Wish This Was projects included.
    Next up: Citizen Jane: Battle for the City.

  • Have Heart

    Have Heart

    ★★★½

    Beautiful aesthetic. The simplicity and reductivism remind me a lot of some Chris Ware's comics, like Branford the Bee in Building Stories.

  • Adam Sandler: 100% Fresh

    Adam Sandler: 100% Fresh

    ★★★

    Kind of won me over as it went. Still not my favorite humor but get it now. 
    Make as many shitty flicks as you like, if once in a while he makes something like this or does a movie like Meyeroitz Stories, I guess. 


    Good ending, indeed.

  • American Dream/American Knightmare

    American Dream/American Knightmare

    ★★½

    Good to see his side of the stories seen in all those other documentaries. Makes some okay points towards the end, but doesn’t pay much attention to the more recent developments.

  • Four Christmases

    Four Christmases

    ★★

    Watchable but pretty flat. Some life shines through in the brief moments when it feels like Vaughan may be improvising a bit. 
    Ultimately forgettable.