2014

Jorgos Jorgos’s year in review

Jorgos’s highest rated films

  • Pierrot le Fou

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • The Purple Rose of Cairo

    ★★★★½

  • Rushmore

    ★★★★½

  • Kill Bill: The Whole Bloody Affair

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★½

  • Fruitvale Station

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Ai Weiwei: Never Sorry

    ★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Fury

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 188 Films watched
  • 15.7 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

New Year's Eve

Jan 1

Most Watched

The Wolf of Wall Street

twice

Last Film

Ai Weiwei: Never Sorry

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
107 films
Comedy
68 films
Thriller
37 films
Romance
33 films
Action
32 films
Documentary
25 films
Sci Fi
24 films
Crime
24 films
Adventure
18 films
Fantasy
13 films
USA
145 films
UK
32 films
France
9 films
Germany
9 films
Canada
7 films
Greece
5 films
Australia
4 films
Japan
4 films
Ireland
3 films
Belgium
3 films
English
178 films
French
17 films
Spanish
13 films
Japanese
8 films
German
7 films
Italian
6 films
Arabic
4 films
Korean
4 films
Latin
3 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 84 Added 96

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jorgos’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

New Year's Eve
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Reely and Truly

Films watched in 2014

  • Ai Weiwei: Never Sorry
  • The Guest
  • Ocean's Eleven
  • Bowling Balls
  • The Interview
  • The Drop
  • True Adolescents
  • The Mule
  • Men, Women & Children
  • The Skeleton Twins
  • Comet
  • Tusk
  • Die Hard
  • Life Partners
  • A Charlie Brown Christmas
  • Toy Story That Time Forgot
  • Reely and Truly
  • Nightcrawler
  • Super
  • Why Don't You Play in Hell?
  • Fury
  • Too Many Cooks
  • Magic in the Moonlight
  • Corpse Bride
  • 22 Jump Street
  • Pierrot le Fou
  • Wild Strawberries
  • St. Vincent
  • The Seventh Seal
  • What If
  • Attenberg
  • A Most Wanted Man
  • Interstellar
  • Horns
  • 12 Angry Men
  • White Oleander
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Godzilla
  • Listen Up Philip
  • Two Night Stand
  • Choose You
  • Violet & Daisy
  • The Two Faces of January
  • Automata
  • Gone Girl
  • A Coffee in Berlin
  • Matthew Gray Gubler's Life Aquatic Intern Journal
  • Oldboy
  • Finding Vivian Maier
  • Burn After Reading
  • Clerks
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • The League of Extraordinary Gentlemen
  • No Country for Old Men
  • Obvious Child
  • Choke
  • Coherence
  • Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story
  • Third Person
  • Blue Valentine
  • God Help the Girl
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Is the Man Who Is Tall Happy?
  • Night Moves
  • Edge of Tomorrow
  • Frank
  • Team America: World Police
  • Begin Again
  • Belle
  • Divergent
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The One I Love
  • X-Men: Days of Future Past
  • Good Will Hunting
  • FernGully: The Last Rainforest
  • The Trip to Italy
  • Hot Fuzz
  • Chef
  • Guardians of the Galaxy
  • Before Sunrise
  • The Immigrant
  • Fading Gigolo
  • Palo Alto
  • MacGruber
  • Locke
  • Tracks
  • Brick
  • Boyhood
  • American Grindhouse
  • Jodorowsky's Dune
  • Maidentrip
  • Under the Skin
  • The Unknown Known
  • Neighbors
  • The Raid 2
  • Moon
  • The Virgin Suicides
  • A Birder's Guide to Everything
  • Up
  • Tim's Vermeer
  • We Are the Best!
  • Petals on the Wind
  • Dogtooth
  • Punch-Drunk Love
  • Flowers in the Attic
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Cheap Thrills
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Mighty Aphrodite
  • Joe
  • The Myth of the American Sleepover
  • That Awkward Moment
  • Blue Is the Warmest Color
  • Submarine
  • The Wolf of Wall Street
  • The Double
  • The Monuments Men
  • The Lego Movie
  • Kid Cannabis
  • About Cherry
  • Enemy
  • This Is Martin Bonner
  • Fargo
  • After the Dark
  • Blood Ties
  • Warren Ellis: Captured Ghosts
  • Only Lovers Left Alive
  • The Other F Word
  • American Hardcore
  • A Band Called Death
  • Punk: Attitude
  • Industrial Light & Magic: Creating the Impossible
  • I'm Here
  • The Purple Rose of Cairo
  • The Imposter
  • The Conspiracy
  • Four Lions
  • Snowpiercer
  • Mistaken for Strangers
  • Frozen
  • Hannah and Her Sisters
  • The Trip
  • Match Point
  • Crazy Heart
  • Where the Wild Things Are
  • Interiors
  • The Great Beauty
  • This Is Spinal Tap
  • Jurassic Park
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Kill Your Darlings
  • A Brief History of Time
  • The Grand Budapest Hotel
  • Philomena
  • Rushmore
  • In Fear
  • The Act of Killing
  • Everybody Street
  • Kill Bill: The Whole Bloody Affair
  • How to Make Money Selling Drugs
  • The Hunger Games
  • Ghostbusters
  • Nebraska
  • Before Midnight
  • All Is Lost
  • Before Sunset
  • Lone Survivor
  • Pussy Riot: A Punk Prayer
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • Lost in Translation
  • Captain Phillips
  • Enough Said
  • Take the Money and Run
  • Dallas Buyers Club
  • Nymphomaniac
  • Fruitvale Station
  • Inside Llewyn Davis
  • Machete Kills
  • About Time
  • Blue Caprice
  • Hotel Chevalier
  • Her
  • The Spectacular Now
  • Blue Jasmine
  • American Hustle
  • The Wolf of Wall Street
  • New Year's Eve

Highly rated films Jorgos missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Winter Sleep

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more