2018

Jorgos Jorgos’s year to date

Jorgos’s highest rated films

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • My Dinner with Andre

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Thoroughbreds

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Kevin Smith: Silent but Deadly

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 122 Films watched
  • 10.2 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Django Unchained

Jan 1

Most Watched

Flower

twice

Last Film

Pee-wee's Big Adventure

Dec 10

Genres, Countries & Languages

Comedy
66 films
Drama
57 films
Adventure
23 films
Thriller
23 films
Romance
21 films
Action
18 films
Family
15 films
Sci Fi
15 films
Animation
14 films
Crime
14 films
USA
109 films
UK
18 films
France
10 films
Germany
5 films
Canada
4 films
China
3 films
Finland
2 films
Norway
2 films
Belgium
2 films
Czechia
1 film
English
118 films
French
15 films
Spanish
8 films
Russian
4 films
German
3 films
Korean
2 films
Chinese
2 films
Finnish
2 films
Portuguese
2 films
Arabic
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 48 Added 102

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jorgos’s most liked review

Solo: A Star Wars Story

★★★½

It’s a good time! Performances are great, looks awesome and the action is really well done.A bit of a bumpy start, but finds its footing eventually. 
A bit over full with references (just barely less than Ready Player One, it feels like), but may also be one of its main…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Hannah Gadsby: Nanette
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Couch
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Restart

Films watched in 2018

  • Pee-wee's Big Adventure
  • Under the Silver Lake
  • Moonrise Kingdom
  • Crazy Rich Asians
  • Home Again
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • A Star Is Born
  • The Intern
  • It's Complicated
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Holiday
  • Something's Gotta Give
  • Thoroughbreds
  • Bad Times at the El Royale
  • Three Identical Strangers
  • What Women Want
  • Searching
  • First Man
  • The Kindergarten Teacher
  • The Parent Trap
  • When We First Met
  • Sorry to Bother You
  • A Simple Favor
  • Space Jam
  • Eighth Grade
  • Chosen
  • The New World
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Hearts Beat Loud
  • BlacKkKlansman
  • Table 19
  • American Animals
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Sharp Objects
  • Brokeback Mountain
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Ocean's Eight
  • Hulk
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Dear Eleanor
  • Deadpool 2
  • Tomb Raider
  • First Reformed
  • Before I Fall
  • Good Morning, Vietnam
  • Hotel Transylvania 2
  • Bao
  • Incredibles 2
  • Tully
  • Set It Up
  • Hotel Transylvania
  • Tomorrowland
  • Blockers
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Flower
  • Ratatouille
  • Boomerang
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Solo: A Star Wars Story
  • Kevin Smith: Silent but Deadly
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Iron Giant
  • Black Mirror: Black Museum
  • Seth Rogen's Hilarity for Charity
  • The Director and The Jedi
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Kodachrome
  • Game Night
  • Ali Wong: Baby Cobra
  • Swimmer
  • Paddington 2
  • Oldboy
  • Basic Instinct
  • Isle of Dogs
  • Paddington
  • You Were Never Really Here
  • Ready Player One
  • Hercules
  • The Trip to Spain
  • American Made
  • Clue
  • The Grand Budapest Hotel
  • Starship Troopers
  • The Florida Project
  • Flower
  • The Death of Stalin
  • Mute
  • Golden Exits
  • Annihilation
  • Running Scared
  • Elle
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Chris Rock: Tamborine
  • Showgirls
  • Patton Oswalt: Annihilation
  • Black Panther
  • The Terminal
  • Catch Me If You Can
  • The Incredibles
  • Margot at the Wedding
  • My Dinner with Andre
  • Night on Earth
  • The Comedians of Comedy
  • Bomb City
  • The Disaster Artist
  • Downsizing
  • Hi Stranger
  • Restart
  • Garden Party
  • Memory Box
  • The Post
  • I, Tonya
  • Molly's Game
  • Couch
  • The Shape of Water
  • Blade Runner 2049
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Coco
  • The Room
  • Pitch Perfect 3
  • Maleficent
  • Django Unchained

Highly rated films Jorgos missed

  • Roma
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • The Favourite
  • Shoplifters
  • They Shall Not Grow Old
  • If Beale Street Could Talk

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more