Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass

Glass

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Biggie: I Got a Story to Tell

Biggie: I Got a Story to Tell

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry