Kees has logged 43 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Vacation

Vacation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taken

Taken

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fractured

Fractured

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry