Sort by

Ky has logged 86 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Life Itself

Life Itself

2018
×
Edit this entry  
08
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
14 Peaks: Nothing Is Impossible

14 Peaks: Nothing Is Impossible

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Encanto

Encanto

2021
×
★½
Edit this entry  
02
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Eternals

Eternals

2021
×
Edit this entry  
16
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
½
Edit this entry  
01
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Intrusion

Intrusion

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Aftermath

Aftermath

2021
×
★½
Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
½
Edit this entry  
05
Till Death

Till Death

2021
×
★★
Edit this entry  
02
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
BLACKPINK: The Movie

BLACKPINK: The Movie

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cities of Last Things

Cities of Last Things

2018
×
½
Edit this entry  
20
Freak Show

Freak Show

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Sweet & Sour

Sweet & Sour

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Edit this entry