_Kubrick has logged 25 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Life

High Life

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Bastards

Bastards

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
White Material

White Material

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Vers Nancy

Vers Nancy

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Friday Night

Friday Night

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Duo

Duo

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Keep It for Yourself

Keep It for Yourself

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Man No Run

Man No Run

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry