• Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Pet Sematary

    ★★

  • Kitbull

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Skin

    ½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • One Small Step

    ★★★★

  • Animal Behaviour

    ★★

  • Dirty Computer

    ★★★★½

  • Bao

    ★★★★

  • Pacific Rim: Uprising

    ★½

  • Little Forest

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Searching

    ★★★★

  • Weekends

    ★★★★

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Late Afternoon

    ★★★★

  • Negative Space

    ★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★½

  • The Beguiled

    ★★★½

  • Okja

    ★★★★

  • Dear Basketball

  • Teen Titans: The Judas Contract

    ★★★

  • Garden Party

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Kako: My Sullen Past

    ★★★★

  • The Red Turtle

    ★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • A Dragon Arrives!

    ★★★★½

  • Swiss Army Man

    ★★★½

  • World of Tomorrow

    ★★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★★

  • Bear Story

    ★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★½

  • The Extreme Sukiyaki

  • Pacific Rim

    ★★★

  • Monsters University

    ★★★★

  • The Bling Ring

    ★★

  • Mirror Mirror

    ★½

  • Hotarubi no Mori e

    ★★★

  • Somewhere

    ★★½

  • Dante's Inferno: An Animated Epic

    ★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • The Secret of Kells

    ★★★★½

  • The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

    ★½

  • WALL·E

    ★★★½

  • The Headless Woman

    ★★½

  • Marie Antoinette

    ★★★

  • Kiwi!

    ★★★½

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • Marebito

    ★★½

  • Hellboy

    ★★★

  • The Motorcycle Diaries

    ★★★★½

  • Tokyo Godfathers

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★½

  • Treasure Planet

    ★★★

  • Whale Rider

    ★★★★

  • Frida

    ★★★★½

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★½

  • Millennium Actress

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • The Mummy Returns

    ★★

  • Cat Soup

    ★★★★

  • Battle Royale

    ★★½

  • Toy Story 2

    ★★★½

  • She and Her Cat

    ★★★½