Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dante's Inferno: An Animated Epic

Dante's Inferno: An Animated Epic

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
A Wind Named Amnesia

A Wind Named Amnesia

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
She and Her Cat

She and Her Cat

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Treasure Island

Treasure Island

1988
×
★★★
Edit this entry  
01
Архангельские новеллы

Архангельские новеллы

1986
×
★★★
Edit this entry  
01
Once Upon a Time there Lived a Dog

Once Upon a Time there Lived a Dog

1982
×
★★★★
Edit this entry  
22
Teen Titans: The Judas Contract

Teen Titans: The Judas Contract

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Barefoot Gen

Barefoot Gen

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★½
Edit this entry  
09
Don't Be Afraid, I'm with You

Don't Be Afraid, I'm with You

1981
×
★★½
Edit this entry  
08
For the Matches

For the Matches

1980
×
★★★
Edit this entry  
05
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★½
Edit this entry  
25
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Marebito

Marebito

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Kiwi!

Kiwi!

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bear Story

Bear Story

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Wild Swans

The Wild Swans

1962
×
★★★
Edit this entry  
02
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Edit this entry  
31
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★½
Edit this entry