Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Poison

Poison

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Swan

The Swan

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gramps Is in the Resistance

Gramps Is in the Resistance

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A House of Your Dreams

A House of Your Dreams

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taken 3

Taken 3

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Depp V Heard

Depp V Heard

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
César

César

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fanny

Fanny

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marius

Marius

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Downton Abbey: The Finale

Downton Abbey: The Finale

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
All Your Faces

All Your Faces

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Manon of the Spring

Manon of the Spring

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saw III

Saw III

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Turtle Sitting

Turtle Sitting

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry