Sort by

Louis has logged 175 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fear City: A Family-Style Comedy

Fear City: A Family-Style Comedy

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dinner Game

The Dinner Game

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
OSS 117: From Africa with Love

OSS 117: From Africa with Love

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Le Guignolo

Le Guignolo

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Under-Gifted

The Under-Gifted

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
OSS 117: From Africa with Love

OSS 117: From Africa with Love

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Happening

The Happening

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Now Where Did the Seventh Company Get to?

Now Where Did the Seventh Company Get to?

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kaamelott: The First Chapter

Kaamelott: The First Chapter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dire Straits: Alchemy Live

Dire Straits: Alchemy Live

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry