• Rushmore

    Rushmore

    ★★★★

    Very fun and easy to watch movie. Really enjoyed it!

  • Gramps Is in the Resistance

    Gramps Is in the Resistance

    ★★★★

    Very funny film, again

  • Much Ado About Nothing

    Much Ado About Nothing

    ★★★½

    French language version is absolutely awful

  • A House of Your Dreams

    A House of Your Dreams

    ★★½

    The beginning is actually really good, but then it just sort of pointlessly drags on and on and on.

  • The Taking of Pelham 1 2 3

    The Taking of Pelham 1 2 3

    ★★★★

    Such a blast

  • Taken 3

    Taken 3

    ★★★

    The film is alright, but the ultra quick cut editing during the action scenes is atrociously lazy. Like wow

  • Depp V Heard

    Depp V Heard

    ★★

    Didn't learn anything from this. Still don't know what to think and the shots of people watching the trial were so awkward. Should've concentrated on the footage and cut out the whole social media part of it, in my opinion.

  • Das Boot

    Das Boot

    ★★★★½

    (Director's Cut) Happy to have finally seen this film. The score is so beautiful and all the actors are amazing

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

    Watched it in french and with my family this time. Great watch (again). The French voice for Felicity doesn't really do it for me though.

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

    Such a fun movie to watch

  • All Quiet on the Western Front

    All Quiet on the Western Front

    ★★★

    The main theme is weird as hell. Doesn't fit the movie at all. Overall, pretty good film, but not a masterpiece in any way

  • Chef

    Chef

    ★★★½

    Feel good movie that makes you hungry