Magnus has logged 49 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Darkman

Darkman

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ragtime

Ragtime

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hair

Hair

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taking Off

Taking Off

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Peter

Black Peter

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Glory

Glory

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Philomena

Philomena

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
13
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
Read the review Edit this entry  
12
Nation's Pride

Nation's Pride

2009
×
Read the review Edit this entry  
12
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Master's Touch: Hitchcock's Signature Style

The Master's Touch: Hitchcock's Signature Style

2009
×
Edit this entry  
03
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Sniper

American Sniper

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry