Highest rated films

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Sex and the City

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★½

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★

  • Doubt

    ★★★★

  • Miss Pettigrew Lives for a Day

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★½

  • Kung Fu Panda

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Gladiator

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★★★

  • The Mummy

    ★★★★★

  • The Holiday

    ★★★★★

  • Freaky Friday

    ★★★★★

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 165 Films watched
  • 13.8 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

King Kong

Jan 11

Most Watched

The Dark Knight

4 times

WALL·E

3 times

Music and Lyrics

3 times

Juno

3 times

Freaky Friday

twice

Last Film

Freaky Friday

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
94 films
Drama
79 films
Romance
60 films
Action
33 films
Adventure
29 films
Thriller
29 films
Family
28 films
Fantasy
26 films
Crime
22 films
Sci Fi
15 films
USA
160 films
UK
27 films
Germany
8 films
Canada
7 films
France
7 films
India
2 films
China
2 films
Australia
2 films
Mexico
1 film
Morocco
1 film
English
164 films
French
23 films
Spanish
15 films
Chinese
10 films
Italian
8 films
Russian
8 films
German
7 films
Arabic
7 films
Japanese
7 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Max Payne
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Metropolitan Opera – Verdi: Macbeth

Films Madison watched in 2008

  • Freaky Friday
  • Yes Man
  • Doubt
  • Rock Star
  • Dolores Claiborne
  • The Secret Garden
  • I Am Legend
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Fried Green Tomatoes
  • Australia
  • WALL·E
  • Seven Pounds
  • The Santa Clause 2
  • The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
  • Men in Black II
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Speed
  • Hancock
  • Miss Pettigrew Lives for a Day
  • The Dark Knight
  • Mary Poppins
  • A Charlie Brown Christmas
  • The Santa Clause
  • Bridget Jones's Diary
  • Shrek the Third
  • Cool Runnings
  • Home Alone
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Rain Man
  • Mrs. Doubtfire
  • The Notebook
  • Babel
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • Edtv
  • The Family Stone
  • Four Christmases
  • The 40 Year Old Virgin
  • Twilight
  • Tropic Thunder
  • Shallow Hal
  • Evita
  • Sex and the City
  • Philadelphia
  • Quantum of Solace
  • The Happening
  • Georgia Rule
  • Forrest Gump
  • Pleasantville
  • Gladiator
  • I Now Pronounce You Chuck & Larry
  • Max Payne
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Music and Lyrics
  • Sex and the City
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Eagle Eye
  • The Devil Wears Prada
  • Burn After Reading
  • My Best Friend's Wedding
  • Failure to Launch
  • The Sting
  • Smart People
  • There's Something About Mary
  • Bridget Jones's Diary
  • My Big Fat Greek Wedding
  • Tropic Thunder
  • Beverly Hills Cop
  • The Birdcage
  • Big
  • She's the Man
  • The Simpsons Movie
  • Big Fat Liar
  • The Holiday
  • The Graduate
  • Fool's Gold
  • Juno
  • The Dark Knight
  • American Psycho
  • The Dark Knight
  • Wanted
  • The Dark Knight
  • WALL·E
  • WALL·E
  • Hancock
  • Edtv
  • Back to the Future Part II
  • Ocean's Thirteen
  • Music and Lyrics
  • Jumper
  • Toy Story
  • Kung Fu Panda
  • My Best Friend's Wedding
  • Four Weddings and a Funeral
  • Juno
  • 21
  • Get Smart
  • Leatherheads
  • The Last House on the Left
  • The Happening
  • The Painted Veil
  • Untraceable
  • What Happens in Vegas
  • Iron Man
  • Semi-Pro
  • The Family Stone
  • Sydney White
  • I Am Legend
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • My Boy Jack
  • The Savages
  • 27 Dresses
  • Resurrecting the Champ
  • Hairspray
  • The Devil Wears Prada
  • Forrest Gump
  • National Treasure
  • National Treasure: Book of Secrets
  • Music and Lyrics
  • Baby Mama
  • Charlie Wilson's War
  • Ghost
  • How to Lose a Guy in 10 Days
  • Shakespeare in Love
  • Mean Girls
  • Enchanted
  • Boys Don't Cry
  • Miss Pettigrew Lives for a Day
  • Horton Hears a Who!
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • In the Valley of Elah
  • No Country for Old Men
  • Atonement
  • The Truman Show
  • Dan in Real Life
  • Insomnia
  • Titanic
  • Rendition
  • The Holiday
  • Wedding Crashers
  • 13 Going on 30
  • Click
  • Beetlejuice
  • American Gangster
  • Elizabeth: The Golden Age
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Gone Baby Gone
  • Freaky Friday
  • The Mummy
  • Fool's Gold
  • Michael Clayton
  • Hitch
  • Night at the Museum
  • The Parent Trap
  • The Invasion
  • 3:10 to Yuma
  • School of Rock
  • Hitch
  • The Day After Tomorrow
  • Spider-Man
  • Juno
  • The Metropolitan Opera – Verdi: Macbeth
  • The Kingdom
  • King Kong

World map

Highly rated films Madison is yet to see

  • Company
  • Love Exposure
  • Still Walking
  • Synecdoche, New York
  • It's Not Me, I Swear!
  • Tokyo Sonata
  • Let the Right One In
  • In Bruges

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more