Highest rated films

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • Easy A

    ★★★★½

  • The Kids Are All Right

    ★★★★½

  • The Runaways

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Cast Away

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★★

  • Jumanji

    ★★★★★

  • The Princess Diaries

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 167 Films watched
  • 13.9 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Back to the Future

Jan 1

Most Watched

Whip It

4 times

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

4 times

A League of Their Own

3 times

Inception

3 times

Up in the Air

3 times

Last Film

A League of Their Own

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
83 films
Comedy
75 films
Romance
47 films
Adventure
39 films
Family
33 films
Fantasy
25 films
Thriller
21 films
Action
20 films
Sci Fi
17 films
Horror
15 films
USA
160 films
UK
25 films
France
8 films
Germany
7 films
Canada
3 films
Australia
2 films
New Zealand
2 films
Japan
1 film
Czechia
1 film
Ireland
1 film
English
166 films
French
23 films
Spanish
12 films
Russian
8 films
Italian
6 films
Japanese
6 films
German
4 films
Korean
3 films
Arabic
3 films
Swahili
3 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Rollerball
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Hell On Wheels

Films Madison watched in 2010

  • A League of Their Own
  • Tangled
  • Whip It
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Easy A
  • True Grit
  • The Tourist
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • The Town
  • Home Alone
  • Black Swan
  • Despicable Me
  • The Other Guys
  • Love & Other Drugs
  • Shrek 2
  • Inception
  • Black Swan
  • Moon
  • Love & Other Drugs
  • The Holiday
  • 127 Hours
  • Up in the Air
  • Interview with the Vampire
  • The Family Stone
  • A League of Their Own
  • Burlesque
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Morning Glory
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Chloe
  • Megamind
  • Sex and the City 2
  • The Devil Wears Prada
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Conviction
  • A Civil Action
  • Edward Scissorhands
  • All Dogs Go to Heaven
  • Run Lola Run
  • King Lear
  • The Silence of the Lambs
  • Scream 3
  • Amélie
  • Scream 2
  • Scream
  • Whip It
  • Who's That Girl
  • Zombieland
  • Music and Lyrics
  • The Kids Are All Right
  • Pulp Fiction
  • Julie & Julia
  • Inception
  • Riding in Cars with Boys
  • 17 Again
  • Salt
  • The Dark Knight
  • The Kids Are All Right
  • She's the Man
  • Cadet Kelly
  • The Terminal
  • The Runaways
  • The Runaways
  • Blood on the Flat Track: Rise of the Rat City Rollergirls
  • Inception
  • Whip It
  • Dear John
  • Hostel
  • Remember Me
  • The Crazies
  • I Am Sam
  • Sleepless in Seattle
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • Beetlejuice
  • Toy Story 3
  • Toy Story 3
  • Yes Man
  • Sex and the City
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • A Knight's Tale
  • Monsters, Inc.
  • The Fly
  • Jurassic Park
  • Baby Mama
  • Iron Man 2
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Finding Nemo
  • Beetlejuice
  • Shrek Forever After
  • Valentine's Day
  • Date Night
  • Big Fish
  • The Parent Trap
  • Cast Away
  • Hell On Wheels
  • Nell
  • A League of Their Own
  • The Wedding Singer
  • Million Dollar Baby
  • Big Fat Liar
  • Iron Man 2
  • Xanadu
  • Rollerball
  • Poultrygeist: Night of the Chicken Dead
  • Kansas City Bomber
  • The Devil Wears Prada
  • The Runaways
  • Shutter Island
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Alice in Wonderland
  • Up in the Air
  • The Box
  • Hard Candy
  • King Kong
  • Hell On Wheels
  • A Serious Man
  • Shallow Hal
  • Carrie
  • Free Willy 2: The Adventure Home
  • Free Willy
  • Scream
  • Homeward Bound: The Incredible Journey
  • Parenthood
  • A Single Man
  • Matilda
  • Revolutionary Road
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Valentine's Day
  • Beethoven's 2nd
  • Honey, I Shrunk the Kids
  • Clueless
  • 10 Things I Hate About You
  • The Princess Diaries
  • Thank You for Smoking
  • Liar Liar
  • Into the Wild
  • Beethoven
  • St. Elmo's Fire
  • The Hurt Locker
  • The Hangover
  • Crazy Heart
  • Fame
  • Hard Candy
  • Jennifer's Body
  • The Book of Eli
  • The Lovely Bones
  • An Education
  • Whip It
  • A Few Good Men
  • Sherlock Holmes
  • The Sasquatch Gang
  • The Proposal
  • Daybreakers
  • Up in the Air
  • Inglourious Basterds
  • Sixteen Candles
  • Jumanji
  • She's the Man
  • Fast Times at Ridgemont High
  • The Brothers Bloom
  • The Blind Side
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Back to the Future

World map

Highly rated films Madison is yet to see

  • Incendies
  • Sherlock: A Study in Pink
  • Who Killed Captain Alex?
  • Sherlock: The Great Game
  • Poetry
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Stranger Things
  • Udaan

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more