Highest rated films

  • Drive

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★★

  • Bridesmaids

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

  • X-Men: First Class

    ★★★★½

  • Jane Eyre

    ★★★★½

  • Young Adult

    ★★★★½

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★★★

  • The Holiday

    ★★★★★

  • Big

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 136 Films watched
  • 11.3 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

Scott Pilgrim vs. the World

Jan 1

Most Watched

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

8 times

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

5 times

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

3 times

Harry Potter and the Philosopher's Stone

twice

Crazy, Stupid, Love.

twice

Last Film

Beginners

Dec 29

Genres, countries & languages

Comedy
60 films
Drama
56 films
Adventure
36 films
Fantasy
35 films
Romance
35 films
Family
18 films
Thriller
17 films
Action
15 films
Horror
11 films
Crime
10 films
USA
133 films
UK
32 films
Germany
6 films
Canada
5 films
Japan
2 films
France
2 films
Australia
2 films
Sweden
2 films
Spain
1 film
Denmark
1 film
English
135 films
French
15 films
Spanish
12 films
German
6 films
Portuguese
5 films
Italian
4 films
Russian
3 films
Vietnamese
1 film
Cantonese
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Singin' in the Rain
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Dilemma
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Social Network
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Cake Eaters
Average weighted rating:

2.8

Films Madison watched in 2011

  • Beginners
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • The Holiday
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • Warrior
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Toy Story
  • The Debt
  • The Santa Clause
  • The Help
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Young Adult
  • 30 Minutes or Less
  • Cruel Intentions
  • Melancholia
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • My Week With Marilyn
  • The Muppets
  • Super 8
  • The Skin I Live In
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Like Crazy
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • American Beauty
  • Larry Crowne
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
  • The Rum Diary
  • Martha Marcy May Marlene
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Nightmare Before Christmas
  • Poltergeist
  • Scream
  • Halloween
  • Halloweentown
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Hocus Pocus
  • The Ides of March
  • 50/50
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Chicago
  • Last Night
  • Drive
  • Contagion
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • You Again
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • The Change-Up
  • The Hours
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Friends with Benefits
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Friends with Benefits
  • Horrible Bosses
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Bad Teacher
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • What a Girl Wants
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Heathers
  • X-Men: First Class
  • Bridesmaids
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Kick-Ass
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Election
  • Everything Must Go
  • Grown Ups
  • Bridesmaids
  • Red Dragon
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Sleepy Hollow
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Super
  • Hanna
  • Batman
  • Jane Eyre
  • Scream 4
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Turner & Hooch
  • Date Night
  • Easy A
  • Big Fat Liar
  • Zombieland
  • Rango
  • Moulin Rouge!
  • Good Will Hunting
  • To Die For
  • The Parent Trap
  • The Runaways
  • Mean Girls
  • Singin' in the Rain
  • Big
  • Easy A
  • Fried Green Tomatoes
  • A Single Man
  • Toy Story 3
  • The Adjustment Bureau
  • The General
  • Ghost
  • Justin Bieber: Never Say Never
  • Garden State
  • Rabbit Hole
  • The Cake Eaters
  • RED
  • Good Hair
  • The Dilemma
  • Easy Street
  • North by Northwest
  • James and the Giant Peach
  • No Strings Attached
  • Pretty in Pink
  • Joan Rivers: A Piece of Work
  • Somewhere
  • Blue Valentine
  • The Social Network
  • The Kids Are All Right
  • Eat Pray Love
  • Going the Distance
  • The King's Speech
  • Black Swan
  • The Fighter
  • Winter's Bone
  • Scott Pilgrim vs. the World

World map

Highly rated films Madison is yet to see

  • Much Ado About Nothing
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • The Tragedy of Man
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • Silenced
  • The Intouchables

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more